Pokud to Oprah dokáže: 25 let inspirace maratonem začalo na maratonu Marine Corps / RunWashington

Oprah Winfreyová po maratonu Námořní Pěchoty 1994. Ředitel závodu Rick Nealis je na krajní pravici. Foto: s Laskavým svolením Marine Corps Marathon

V říjnu 1994 na chladný, deštivý den, jsem poslušná na můj první maraton po pěti měsících nahodilá školení. Měl jsem tři cíle: dokončit maraton Námořní Pěchoty za méně než čtyři hodiny, nechodit ani krok a porazit Oprah!

svět se dozvěděl několik dní předtím, že královna denní televize Oprah Winfreyová se také pokouší o svůj první pokus na dálku. Jistě, kdyby Oprah mohla běžet maraton, pak bych mohl taky!

Všechno, co jsem věděl o maratonu jsem se dozvěděl z knihy, kterou jsem našel na běh a z mého důvěryhodného tréninkového partnera, jehož jeden maraton z ní odborník v mých očích.

náš tréninkový plán byl jednoduchý: běh na vlastní pěst „několik“ dní v týdnu a pak se setkat v sobotu ráno na dlouhé běhy. Udělali bychom mnoho z těchto jízd na C&O Canal Towpath a vzdálenost by se každý týden zvyšovala, což by vyvrcholilo 18-miler na Union Station z Bethesdy.

byl jsem tak naivní; toho dne bylo tolik ponaučení. Příklad: že bavlněná košile v kombinaci s deštěm a potem přispívá k významné ztrátě krve a velmi bolestivé sprchě po závodě. Že běh v půlmaratonském tempu pro první polovinu závodu není moudrá stimulační strategie.

kdo potřebuje pít vodu, když prší? Proč by někdo chtěl jíst PowerBar, když běží? Kdo věděl, že ořezávání nehtů před závodem pomůže zabránit jejich pádu? (Když už mluvíme o prstech, kdo někdy slyšel o černých nehtech? A proč jsem nebyl varován před nebezpečím bavlněných ponožek?)

mohl bych pokračovat dál a dál, ale vzpomínky — a terapie, aby to za mnou — jsou příliš bolestivé.

navzdory nevyhnutelnému brzkému nárazu do“ zdi “ — někde kolem míle 18-se mi podařilo tvrdohlavě běžet každý krok tohoto závodu. Dojel jsem za 3: 59: 17: dodnes osobní nejhorší, ale pod čtyři hodiny. Také se mi podařilo porazit Oprah o půl hodiny, kolem ní a jejího týmu komicky rozvinutých bodyguardů někde kolem mile five. Skončila za velmi úctyhodných 4: 29: 15.

ale jakmile se Oprah stala maratoncem, stalo se něco mnohem většího. Založila hnutí-doslova-pro desítky tisíc lidí! A zrodila se fráze: „Beat Oprah“. Když se v rádiu rozšířilo slovo, televize a noviny, že Oprah dokončila maraton, svět chtěl vědět, jak to udělala.

za čtyři a půl hodiny Oprah odmítla představu klasifikující maratonské běžce jako fyzicky nadané, vzrušující, šílené extremisty a otevřela sport zcela nové třídě rádoby sportovců. Pokud by Oprah mohla ztratit 70 liber a trénovat na maraton, pak by kdokoli mohl udělat totéž. Tato jedna žena doslova změnila vnímání maratonského běhu. Už nemusí běžec přijít jako první, aby „vyhrál“.“Právě tak se narodil druhý skákací baby running boom, díky divoce populárnímu hostiteli talk-show, který se právě snažil dokončit.

příliv se změnil a najednou také maratonský běh. Máme Oprah poděkovat za tento běžící boom? Možná, možná ne. Ať tak či onak, na tom opravdu nezáleží. Záleží jen na tom, aby lidé byli aktivní a běhali. Pro některé lidi, je to Položka seznamu kbelíků. Pro ostatní je to změna životního stylu.

puristům však Oprah neudělala maratonskou mystiku žádnou laskavost. Během první běh boom v pozdní 1970 a začátku roku 1980 jsme byli inspirován likes Bill Rodgers, Alberto Salazar a Frank Shorter, který jasně dominuje sport marathoning. Cílem většiny běžců bylo jednoduše kvalifikovat se na Bostonský maraton. Průměrný čas dokončení mužských maratonců v roce 1980 byl 3: 32. V roce 2013 to bylo 4: 16.

s úspěchem Oprah byl mýtický cíl kvalifikace pro Boston vyhozen jako pár opotřebovaných závodních bytů. Bití Oprah bylo nyní novým přijatelným měřítkem pro běžce — dosažitelným pro většinu. Nyní bylo naprosto v pořádku, pokud jste se nekvalifikovali do Bostonu, pokud jste porazili Oprah. Tím pádem, někteří by řekli, že Oprah skutečně snížila laťku a udělala to v pořádku chodit nebo jen dokončit závod. Běh rychle byl druhořadý. Důraz byl kladen spíše na to, aby byli zdraví a jen ujeli 26.2 mil, než uzavřeli kurz.

je zřejmé, že demografické údaje pro maratónské běžce se změnily. V 80. letech, maratónští běžci byli známí jako elitní sportovci-obvykle 90 procent mužů. V roce 1995 tento poměr klesl na tři mužské běžce pro každou ženu. Dnes, muži jen mírně převyšují počet žen na maratonské vzdálenosti, ale střední věk žen je téměř o pět let mladší než muži, a nadále klesá. A počet závodů také exploduje.

v roce 2013 bylo rekordních 1100-plus USA. maratony ve srovnání s přibližně 300 maratony v 2000, podle Running USA. V roce 1994 dokončilo MCM 12 675 běžců. Počet finišerů se v roce 1995 zvýšil asi o 15 procent a od té doby neustále roste. Pro letošní běh MCM je pole 30 000. Téměř všichni tito běžci se zaregistrovali do loterie a závod se naplnil během několika dní od otevření registrace-typický výskyt pro většinu velkých maratonů v USA.

řekněte, co chcete o důsledcích Oprah maratonského cíle v roce 1994, ale nelze popřít, že maratonský běh je tu, aby zůstal. Jako certifikovaný běh trenér pro Montgomery County Road Runners Club v Marylandu, osobně jsem pracoval s desítkami běžců, kteří — přes vytrvalost, nasazení a disciplína — dobýt maraton vzdálenosti a mimo ni. Zdroje-včetně přístupu k tréninkovým skupinám a klubům -, které mají běžci dnes k dispozici, jsou ohromující. Takže ať už máte spadeno na Bostonský Maraton kvalifikační nebo jste poprvé maratónec jen se snaží porazit Oprah, čas nikdy nebylo lepší dát to vaše nejlepší střelec.

tento článek byl původně publikován v listopadu / prosinci 2014 vydání RunWashington.